Om oss

Passionen för segling och viljan att vinna har varit drivkraften bakom segeltillverkningen sedan starten 1978. Grunderna för utvecklingen av de mest optimala seglen ligger i många års kappseglande, nationellt och internationellt i entypsklasser såväl som i havskappsegling.

Hans Hamel startade Karlshamns Segelmakeri 1978 för att kunna utveckla segel efter egna erfarenheter och idèer om hur ett vinnande segel skulle konstrueras.
Egna framgångar på kappseglingsbanor runt om i världen bekräftade att teoriererna fungerade i verkligheten ute på haven.
Seglen blev mer och mer poulära och företaget utvecklades stadigt.
De internationella kontakterna ledde 1988 till ett sammarbete med Elvström Sails. Alla Elvströmsegel för den svenska marknaden tillverkades fram till 2005 på loftet i Karlshamn.
Tiderna ändras ständigt och för att säkerställa produktionen i Sverige och för att även i fortsättningen själva styra utvecklingen av seglen togs 2005 ett steg tillbaka till ett eget oberoende varumärke, Hamel Sails.

Med samma filosofi har nu Hamel Sails blivit ett erkänt varumärket som står för kvalitet och personlig service.
Vårt motto att "Du skall alltid kunna lita på Hamel Sails" leder oss genom vardagen när du kontaktar oss på tel. eller kommer in och hälsar på.

Bästa hälsningar
Otto & Hans Hamel med personal

Service

Förutom att vi tillverkar och levererar segel och utrustning till båtar så är vi kanske ännu mer konsulter och servicepersonal åt seglare och marinbranchen.

Som segelmakare har vi många olika roller, vi kan vara allt från textilingenjörer, designers, sömmare eller mastbyggare. Vi kommer många gånger till en båt där däcksutrustningen har förfallit, riggen är inte säkert intrimmad eller till en båt som är helt ny men ändå inte fungerar för just sin besättningen.
Vi har erfarenhet från många olika båtar och miljöer under mer än 30 år som seglare och segelmakare. Dessa erfarenheter kommer seglare tillgodo när vi hjälper till med att trimma in riggen eller bara hur man enkelt fördelar arbetet ombord så att seglingen blir enklare och roligare.

Vi kommer gärna ombord redan innan ett ev. segelköp, då kan vi på bästa sätt värdera behovet av nya segel eller utrustning som t.ex rullsystem för genua och storsegel.

Vi är också duktiga seglare och kan därför på några timmar ge dig så mycket tips och råd så att du får ut mer fart och glädje av din båt. Detta är inte så vanligt i segling men inom golf och alpin skidåkning är det i det närmaste status att ta privatlexioner ! Vi vet att vi kan hjälpa många till roligare segling.

Känn dig välkommen att kontakta oss om du funderar på något, vi är till för dig och försöker på bästa sätt få alla att tycka om att segla.